najczęściej zadawane pytania

 • skóra wrażliwa i naczynkowa
  • 1. Jakie są kliniczne objawy charakterystyczne dla cery wrażliwej i naczyniowej?

   Skóra wrażliwa i naczynkowa charakteryzuje się miejscowo występującym zaczerwenieniem (głównie na policzkach i nosie, czasem na brodzie i czole) Początkowo objawy mogą występować sporadycznie, ale z czasem zazwyczaj ulegają utrwaleniu.

  • 2. Jakie dodatkowe nieprawidłowości skóry mogą towarzyszyć skórze naczynkowej?

   Nadreaktywność skóry może być związana ze spadkiem poziomu tolerancji skóry, która zaczyna nadmiernie reagować na czynniki zazwyczaj dobrze tolerowane.
   Spadek tolerancji skóry może być rezultatem różnorakich nieprawidłowości fizjologicznych:
    zmiany funkcji barierowych skóry, dzięki którym w normalnych warunkach jest ona chroniona przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz dzięki którym utrzymuje optymalny poziom nawilżenia.
    osłabienia i zmniejszonej szczelności bariery, która powoduje, że skóra staje się bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.
    zwiększenia reaktywności nerwów skórnych, stymulującej produkcję mediatorów stanu zapalnego.

  • 3. Czy istnieją czynniki sprzyjające zmianom naczyniowym skóry?

   W większości przypadków skłonność do płytkiego unaczynienia skóry jest uwarunkowana genetycznie. Skóra cienka i jasna jest z reguły bardziej narażona na zmiany naczyniowe.
   Określono jednak kilka czynników mogących mieć wpływ na zwiększenie objawów cery naczyniowej:
    środowisko (zimno, ciepło, promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia, zmiany temperatur)
    stosowanie kosmetyków źle dobranych do potrzeb skóry lub nadużywanie kosmetyków zawierających silenie stężone substancje aktywne
    niektóre używki lub  pożywienie (ostre potrawy, alkohol, tytoń, kawa itp.)
    emocje
    niektóre leki
    niektóre zabiegi kosmetyczne związane z osłabieniem lub uszkodzeniem naskórka (laser, lifting, liposukcja itp.)

  • 4. Zaczerwienienia są bardziej widoczne przy niektórych typach cery. Z czego to wynika?

   Wynika to z różnic w budowie (cieńsza warstwa rogowa i film hydolipidowy). Niektóre cery są bardziej wrażliwe, mniej odporne na uszkodzenia i silniej reagujące.

  • 5. Jaki jest najbardziej odpowiedni program pielęgnacyjny dla cery naczynkowej?

   W przypadku cery naczyniowej polecane jest:
    delikatne usuwanie makijażu i oczyszczanie skóry bez użycia wody oraz detergentów zawierających mydła.
    łagodzenie, nawilżanie, ochrona i korekta zaczerwienień skóry za pomocą hypoalergicznych kosmetyków, pozbawionych składników zapachowych, o minimalistycznych formułach, stosowanych 1 lub 2 razy dziennie.
    jeżeli istnieje potrzeba wyrównania kolorytu i zastosowania makijażu, polecane jest stosowanie delikatnych kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla skóry wrażliwej
    skuteczna fotoochrona skóry

  • 6. Czy istnieje możliwość zatuszowania zaczerwienień?

   Istnieją produkty do makijażu stworzone z myślą o cerze wrażliwej i naczyniowej. 
   Kosmetyki z dodatkiem zielonkawego pigmentu, poprzez działanie optycznie korygujące zaczerwienienia,  zmniejszają widoczność rozszerzonych naczyń.

  • 7. Jakie działania mogą zapobiegać trądzikowi różowatemu?

   W większości przypadków trądzik różowany jest dziedziczny. W celu zapobiegania pojawianiu się teleangiektazji należy unikać drastycznych zmian temperatur oraz skutecznie chronić skórę przed promieniowaniem UV. Należy również unikać pikantnych potraw i ograniczyć spożywanie alkoholu oraz stosować odpowiednio dobrane, hypoalergiczne kosmetyki.

 • skóra z niedoskonałościami u dorosłych
  • 1. Jakie są kliniczne objawy charakterystyczne dla cery z niedoskonałościami?

   Skóra z niedoskonałościami jest z reguły grubsza, pozbawiona blasku. Na jej powierzchni często pojawiają się wypryski, zaskórniki i stany zapalne.

  • 2. Jakie są przyczyny niedoskonałości cery?

   Niedoskonałości spowodowane są nieprawidłowiościami w obrębie ujść mieszków włosowych.
   Nieprawidłowości te spowodowane są między innymi przez:
    zwiększenie wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, powodujące rozszerzenie porów oraz nadmierne błyszczenie się powierzchni skóry. 
    nagromadzenie martwych komórek naskórka u ujść mieszków włosowych, powodujace ich czopowanie i powstawanie zaskórników
    proliferacja bakterii Propionibacterium acnes odpowiedzialnych za zapoczątkowanie reakcji zapalnych w skórze i pojawianie się wykwitów.

  • 3. Jakie czynniki sprzyjają pojawianiu się niedoskonałości?

   Określono kilka czynników mogących mieć wpływ na pojawianie się niedoskonałości: 
   wahania hormonalne (okres dojrzewania, ciąża, okres przedmenstruacyjny itp) stres, zmęczenie, zanieczyszczenia powietrza, stosowanie komedogennych kosmetyków, niektórych leków (antykoncepcja progesteronowa), palenie tytoniu czy czynniki genetyczne ( w 50% przypadków skłonności do niedoskonałości są dziedziczne)

  • 4. Jakie są przyczyny pojawiania się niedoskonałości w wieku dorosłym?

   Wraz z wiekiem aktywność mieszków włosowych ulega zmniejszeniu. Dodatkowo zmiany hormonalne (menstruacja, ciąża itp.) jak również stres i zmęczenie powodują zwiększenie wydzielania sebum, co przyczynia się do pojawiania się trądziku. Istnieją również dowody na to, że niewłaściwa pielęgnacja lub nadużywanie zbyt obciążających skórę kosmetyków również może powodować nasilenie objawów trądziku.

  • 5. Cera mieszana i tłusta – jak je odróżnić?

   Cera mieszana ma tendencję do błyszczenie i niedoskonałości z reguły wyłącznie w strefie T (czoło, nos broda). Cera tłusta zazwyczaj błyszczy się na całej powierzchni, jest grubsza, a na jej powierzchni często pojawiają się grudki i zaskórniki.

  • 6. Czy jakiś rodzaj cery jest bardziej predysponowany do powstawanie niedoskonałości po okresie dojrzewania niż inne?

   Nie ma konkretnego rodzaju cery. Generalnie osoby w okresie zmian hormonalnych oraz narażone na długotrwały stres czy zmęczenie są bardziej podatne na pojawianie się niedoskonałości na skórze.

  • 7. Jaki program pielęgnacyjny jest rekomendowany w przypadku cery z niedoskonałościmi?

   Przy skórze mieszanej czy tłustej ze skłonnoscią do niedkoskonałości polecane jest:
    delikatne oczyszczenie cery przy użyciu produktów bez zawartości mydeł z użyciem wody lub demakijaż przy użyciu delikatnych środków bez użycia wody.
    zwężanie porów i odświeżenie cery przy użyciu produktów o działaniu keratolitycznym bazującyh na hydroksykwasach, które działają mniej agresywnie niż peelingi mechaniczne.
    matowienie, korekta niedoskonałości i ochrona skóry przy użyciu niekomedogennych, beztłuszczowych preparatów 
    maskowanie niedoskonałości i wyrównanie kolorytu przy pomocy niekomedogennych hypoalergicznych preparatów do makijażu

  • 8. Jak dodatkowo możemy działać aby zapobiegać zmianom?

   Przede wszystkim nie należy wyciskać wykwitów. Także tuszowanie wykwitów komedogennymi i ciężkimi podkładami może prowadzić do zaostrzenia zmian. Najbardziej polecane jest stosowanie specjalnie opracowanych kosmetyków o dodatkowym działaniu antyseptycznym oraz zapobiegającym pojawianiu się blizn.

  • 9. Skóra z niedoskonałościami i makijaż?

   Najbardziej istotny jest wybór odpowiedniego preparatu. Polecane są hypoalergiczne, niekomedogenne podkłady wyrównujące koloryt skóry.

  • 10. Czy możemy zapobiegać w jakiś sposób pojawianiu się niedoskonałości?

   Wbrew powszechnej opinii dieta nie ma wpływu na nasilenie zmian trądzikowych. Jednakże zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta, ograniczenie stresów i zmęczenia,  z całą pewnością będą pomocne w walce z niedoskonałościami.
   Przy zaawansowanym trądziku niezbędna jest konsultacja dermatologiczna

 • przebarwienia
  • 1. Jakie są rodzaje przebarwień?

   PRZEBARWIENIA POSŁONECZNE: pojawiają się głównie w nastepstwie rumienia (plecy, dekolt, dłonie, twarz). Z reguły są trwałe: bledną zimą ale przy kolejnym okresie większego nasłonecznienia stają się znowu widoczne.

   PRZEBARWIENIA HORMONALNE lub MASKA CIĄŻOWA (OSTUDA): pojawiają się w okresach wahań hormonalnych. Estrogen stymuluje pigmentację, co prowadzi do zwiększenia aktywności melanocytów oraz zwielokrotnienie wrażliwości na UV. Najczęściej ten rodzaj przebarwień spotykany jest u kobiet o oliwkowej lub śniadej cerze. Ten rodzaj pigmentacji często pojawia się u kobiet ciężarnych podczas ekspozycji słonecznej i samoistnie zanika około miesiąca po porodzie. Antykoncepcja estrogeno-progesterownowa również może wywołać ten rodzaj przebarwień, ale w mniejszym nasileniu.

   PLAMY STARCZE: najczęściej pojawiają sie po 40 r. ż. w miejscach eksponowanych (twarz, dłonie). Ich ilość wzrasta wraz z wiekiem. Ekspozycja słoneczna przyspiesza ich powstawanie.

   PRZEBARWIENIA ALERGICZNE: ten rodzaj hiperpigmantacji pojawia się po zastosowaniu produktów fotouczulających.

  • 2. Jakie są przyczyny przebarwień?

   Pojawienie się przebarwień związane jest ze zwiększeniem koncentracji 2 pigmentów: melaniny (pigment odpowiedzialny za kolor naszej skóry) i lipofuscyny (utleniony pigment podkreślający czarno-brązowe zabarwienie przebarwień) i dodatkową nierównomierną dystrybucją obu pigmentów.

  • 3. Jakie czynniki zwiększają ryzyko powstawania przebarwień?

   Jest kilka czynników uznawanych za zwiększające ryzyko wystąpienia przebarwień: proces starzenia, ekspozycja na UV, wahania hormonalne, substancje fotouczulające (niektóre leki i perfumy itp.)

  • 4. Jaki program pielęgnacyjny jest rekomendowany dla cery z przebarwieniami?

   Przy widocznych przebarwieniach polecane jest:
    redukcja przebarwień przy użyciu odpowiednio dobranych kosmetyków stosowanych 2 x dziennie
    ujednolicenie kolorytu i korekta optyczna przebarwień za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków do makijażu
    ochrona i zapobieganie przebarwieniom poprzez stosowanie skutecznej fotoochrony SPF 50+ i unikanie nadmiernej ekspozycji słonecznej.

  • 5. Jak mogę skorygować widoczność przebarwień i ujednolicić koloryt mojej cery?

   Dla uzyskania naturalnego efektu polecamy zastosować krem koloryzujący, który zmniejszy widoczność przebarwień i jednocześnie ujednolici koloryt cery.

  • 6. Jaki jest minimalny rekomendowany okres kuracji redukującej przebarwienia?

   Dla uzyskania widocznych i trwałych efektów polecane jest regularne stosowanie preparatu minimum przez 3 miesiące.  Wyłącznie regularne stosowanie zapewnia dobre rezultaty kuracji.

  • 7. Jakie działania mogą zapobiegać pojawianiu się przebarwień?

   Najlepszym sposobem zapobiegania przebarwieniom jest stosowanie odpowiedniej, skutecznej fotoochrony przed każdą ekspozycją słoneczną (sport na świeżym powietrzu, spacery itp.)
   W zależności od regionu ochrona słoneczna może stanowić część całorocznej pielęgnacji (od maja do października). Dodatkowo należy unikać produktów fotouczulających.

 • skóra sucha i wrażliwa – ciało
  • 1. Jakie są objawy kliniczne nadmiernie suchej i wrażliwej skóry na ciele?

   Sucha i wrażliwa skóra na ciele zazwyczaj jest bardzo delikatna, mniej elastyczna, z miejscowymi zaczerwienieniami i zmienionym kolorytem. Często odczuwane jest uczucie dyskomfortu, ściągnięcia, pieczenia czy odczucie gorąca na skórze.

  • 2. Jakie są przyczyny nadmiernej suchości i wrażliwości skóry na ciele?

   Suchość skóry zazwyczaj wywołana jest nieprawidłowościami w funkcjonowaniu bariery ochronnej skóry, która w normalnych warunkach chroni skórę przed niekorzystnym wpływem środowiska i zapewnia jej utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia.

   Osłabienie funkcji barierowych skóry jest wynikiem różnorodnych nieprawidłowości fizjologicznych:
    zmiany w płaszczu hydrolipidowym na powierzchni skóry, powodujące szybszą utratę wody
    spadek zawartości w skórze składowych NMF, powodujący odniżenie zdolności wychwytywania wody
    zmiany w cemencie międzykomórkowym powodujące redukcję poziomu retencji wody
    osłabienie i większa przepuszczalność skóry, skutkująca większą wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych.

   Powyższe zmiany prowadzą do poważnego odwodnienia skóry i sprawiają, że jest ona bardziej podatna na podrażnienia.

  • 3. Jakie czynniki sprzyjają nadmiernej suchości skóry?

   Zidentyfikowano kilka czynników mających wpływ na zwiększenie wrażliwości i nadmierną suchość skóry na ciele: procesy starzenia, wahania klimatyczne, stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków, zażywanie niektórych leków oraz długotrwały stres. Dodatkowo objawy mogą nasilać kąpiel lub prysznic w zbyt gorącej wodzie.

  • 4. Czy istnieją czynniki predysponujące do przesuszenia skóry na ciele?

   Cienka, jasna skóra jest z reguły bardziej wrażliwa niż pozostałe rodzaje skóry.
   Osoby często eksponujące ciało na promieniowanie UV (zarówno podczas ekspozycji na słońce jak i podczas seansów w solarium), jak również osoby przebywające w klimacie zimnym i o niskiej wilgotności powietrza są zdecydowanie bardziej narażone na pojawienia się objawów nadmiernej suchości skóry.
   Długie i gorące kąpiele oraz ubiór niedostosowany do temperatury również mogą sprzyjać zwiększeniu wrażliwości i suchości skóry.

  • 5. Jaki jest najbardziej odpowiedni program pielęgnacyjny przeznaczony dla skóry suchej ?

   Przy wrażliwej i suchej skórze na ciele polecane jest:
    delikatne oczyszczanie skóry komfortowymi preparatami bez zawartości mydeł, stworzonymi specjalnie z myślą o skórze suchej i bardzo suchej
    regularne (1-2 razy w tygodniu), delikatnie złuszczanie skóry przy pomocy środków bez zawartości mydeł
    nawilżanie, łagodzenie i ochrona skóry poprzez stosowanie hypoalergicznych produktów uzupełniających braki lipidowe w skórze.

  • 6. Czy produkty pielęgnacyjne do ciała mogą być stosowane również do pielęgnacji skóry na twarzy?

   Ze względu na swoją budowę i funkcje skóra na ciele i na twarzy jest inna. Skóra twarzy jest cieńsza. Dlatego formuły produktów przeznaczonych do twarzy różnią się od formuł produktów do ciała.
   Prysznic, kąpiele czy tarcie ubraniami, powodują że skóra na ciele jest narażona na więcej uszkodzeń. Czynniki te zaburzają płaszcz hydrolipidowy skóry, powodując że potrzebuje ona bardzo regularnego nawilżania i odżywiania, dlatego produkty do ciała powinny być bardziej odżywcze i ochronne.
   Produkty przeznaczone do pielęgnacji tych 2 obszarów mogą mieć podobne bazy, jednak formuły będą sie różnić zarówno pod względem kluczowych składników jak i pod względem ich koncentracji.
   Produkty do pielęgnacji ciała powinny efektywnie odbudowywać barierę ochronną skóry, uszkadzaną podczas mycia czy tarcia podczas noszenia ubrań itp. Produkty te powinny być również wzbogacone o woski, masła, oleje i składniki okluzyjne, które mogą mieć również działanie komedogenne - w związku z tym zastosowane na twarz mogą sprzyjać powstawaniu zaskórników.
   Preparaty przeznaczone do pielęgnacji ciała, stosowane do pielęgnacji twarzy mogą spowodować zablokowanie porów i pojawienie się niedoskonałości.
   Możliwe jest stosowanie produktów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy jako pielęgnację ciała, ale nie odwrotnie.

  • 7. Jakie działania mogą skutecznie zapobiegać suchości skóry na ciele?

   Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków połączone z rytuałami pielęgnacyjnymi dopasowanymi do pory roku zapewni skórze zwiększenie poziomu tolerancji.
   Ochrona skóry przed nagłymi zmianami temperatury oraz zdrowy tryb życia (dieta, przyjmowanie odpowiedniej ilości wody) będą pomocne w zachowaniu odpowiedniej kondycji skóry